تبلیغات
فوریت پزشکی - لوله گذاری تراشه
تاریخ : دوشنبه 2 مرداد 1391 | 11:54 ق.ظ | نویسنده : ابوالفضل هادی

این کار برای

  • باز نگه داشتن راه هوایی
  • ساکشن ترشحات ریه-کاهش فضای مرده تنفسی
  • اعمال فشار مثبت بر ریه ها
  • پیشگیری از آسپیراسیون ترشحات معده به ریتین(با پر کردن کاف).انجام میشود

انواع لارنگوسکوپ

  • میلر(یا تیغه مستقیم که در اطفال کاربرد زیادی دارد)
  • مکینتاش(یا تیغه خمیده با بیشترین مورد مصرف)
  • لارنگوسکوپ فیبروپتیک ( که انعطاف پذیر بوده و در موارد لوله گذاری مشکل استفاده می گردد ودر همه مراکز وجود ندارد.از این وسیله برای معاینه راه هوایی فوقانی -لوله گذاری در پوزیشن دمر- بررسی صدمه حنجره بهره می گیرند.

مكینتاش میلفر

ملاحظات خاص در لوله گذاری تراشه:

  • انتخاب لوله با قطر و طول مناسب
  • کنترل قطر داخلی لوله از نظر عدم وجود انسداد(به صورت غشاء نازک از جنس خود لوله)
  • سلامت کاف( تست شود)-کنترل لارنگوسکوپ ( نور کافی)-سلامت ماسک ها و وجود ایر وی-سرنگ هوا برای پر کردن کاف-ژل لوبریکانت-استیلت-پنس مگیل.

شاخص هایی که نشان میدهد لوله گذاری آسان است یا مشکل؟

-فک تحتانی جلو آمده(دیدن حنجره را دچار اشکال میکند-تیغه بزرگتر یا تیغه مستقیم بهتر است)

-عدم توانایی در باز کردن دهان(آنکلیوزمفصل گیجگاهی فکی و یا تریسموس- پیش آگهی خوب نیست-لوله گذاری مشکل است -بهتر است در حالت بیداری و اسپری لیدو کایین لوله گذاری شود و رفلکس بلع از بین نرود)

-دهان کوچک که لارنگوسکوپ فضای مانده را پر می کند.

-دندان های جلو آمده یا شل بودن آنها(هیچگونه فشار به آنها وارد نشود واز نظر خطر شکستن دندان ویا افتادن به حلق مشاوره دندانپزشکی قبل از عمل الکتیو بهتر است.در موارد اورژانس اگر بیمار هوشیار است توضییح داده شود که احتمال دارد که دندان شل صدمه ببیند.)

چاقی و کوتاه بودن گردن(حنجره بالاتر از محل طبیعی قرار میگیرد و استفاده از استیلت ممکن است سودمند باشد

عوارض لوله گذاری تراشه

آسیب به لب ها-شکستن دندان-خراشیدگی حلق-کنده شدن بافت آدنویید-خونریزی زیر مخاطی تار های صوتی-خونریزی از بینی-آمفیزم مد یاستین یا زیر جلدی-پنوموتراکس-ورم حنجره وادم تراشه و عفونت راه هوایی-حساسیت به ژل لوبریکانت-زخم تار های صوتی -زخم مخاط قدامی تراشه به خاطر تحریک و حرکت لوله -فلج تار های صوتی -آسپره نمودن بیمار-لذا لوله گذاری توسط فرد ماهر و بدن اعمال خشونت انجام شود.

نحوه لوله گذاری تراشه:

ارتفاع تخت را صورت بیمار درسطح گزیفویید ما قرار گیرد.زیر سر افراد بزرگسال یك بالش كوچك قرار دهید و در پوزیشن sniffing (پوزیشنی كه در این حالت راه هوایی مستقیم و دید خوبی دارد) قرار دهید. لارنگوسكوپ را در دست چپ بگیرید (انگشتان به صورت پلكانی در دسته و تیغه قرار میگیرد)وهرگز به صورت مشت بسته در دست نگیرید سپس با استفاده از انگشت شست و اشاره دست راست آرواره ها را از هم جدا كنید تا لبها بین لارنگوسكوپ و دندانها فشرده نشود.تیغه از كنار راست زبان عبور دهید و كم كم به سوی مركز و طرف چپ هدایت كنید (زبان جارو میشود) نوك تیغه لارنگوسكوپ بین اپی گلوت و قاعده زبان قرار گیرد و حالا بدون فشار به دندان ها و اهرم كردن لارنگوسكوپ به بالا وجلو برده شود كه در این حالت لیگامانهای هیپو گلوتی كشیده می شود و اپی گلوت به بالا وبه طرف تیغه خم می شود حالا گلوت را میبینید و بآسانی لوله گذاری را می توانید انجام دهید .فقط كافی است كاف لوله تراشه از گلوت عبور كند . كنترل صدای تنفسی ریتین با فشرده بگ و اطمینان از صحت كار و فیكس كردن درست لوله تراشه.هرگز اعتماد بنفس خود را از دست ندهید چون شما راه باز كردن راه هوایی و حفظ آنرا میدانید .موفق باشید.

حامدرداییحامدردایی

مدت زمان لوله گذاری تراشه

یك دقیقه است. یا اینكه نفس خود را حبس كنید زمانی كه خودمان نیاز به تنفس مجدد پیدا كردیم باید سعی در لوله گذاری را خاتمه وپس از o2 تراپی مجددا" سعی كنیم.هرگز بیمار هیپو كسی را تحمل نكند.یك ایروی مناسب نیز در دهان قرار دهید .

لوله گذاری تراشه در اطفال

چند تفاوت در آناتومی اطفال وجود دارد كه لوله گذاری را مشكل میكند:

زبان بزرگ-گردن كوتاه-فك تحتانی كوچك-تارهای صوتی در محلی بالاتر (محاذات c4) قراردارد ولی در بالغین در محاذات c6 .-اپی گلوت باریك و دراز و U شكل كه با تار های صوتی زاویه 45 درجه میسازد.

باریكترین قسمت در قسمت غضروف كریكویید است(به همن علت در اطفال از لوله تراشه بدون كاف استفاده میشود چون با پر كردن كاف به این ناحیه فشار وارد شده باعث ادم و انسداد مجرا میگردد . لوله تراشه بدون كاف تا 8 سالگی مورد استفاده قرار می گیرد(در بالغین باریكترین قسمت ناحیه تار های صوتی است) ضمنا" تنفس در نوزادان از را ه بینی است و اساسا" دیافراگماتیك (هوای اضافه اگر وارد معده نوزاد شود مستعد اختلال تنفسی میشود).از لارنگوسكوپ تیغه مستقیم در نوزادان و شیر خواران استفاده میشود(میلر شماره صفر برای نوزادان و یك برای شیر خواران).ماسك رندل بیكر ساكrendel-baker-soucec بدون بالشتك در نوزادان به دلیل نداشتن فضای مرده بهتر است.snifing position بهترین است واكستانسیون زیاد باعث اشكال در دیدن حنجره می شود و به جای كاف از پگ حلقی استفاده میشود (گاز نمدار طوری كه حتی یك قطره آب از آن نچكد).
طبقه بندی: احیاء قلبی ریوی مغزی،